Gru
13
2011

Užauginkime sveiką mažylį

Tai, ką mes įgyjame ankstyvoje vaikystėje, tampa tolesnio gyvenimo pagrindu. Ankstyvieji metai gali tapti ilgo ir kokybiško gyvenimo pamatu. Kiekvienos šeimos tikslas yra užauginti sveiką vaiką. Per judesį vaikas susipažįsta su jį supančiu pasauliu ir atranda savo vietą jame.

Kūdikystės periodas trunka nuo 29 gyvenimo dienos iki vienerių metų amžiaus. Šiuo periodu pagrindiniai  adaptacijos mechanizmai jau susiformavę, vyksta sparti fizinė ir psichomotorinė vaiko raida. Per kūdikystės periodą jo ūgis padidėja 50%, kūno masė – trigubai.Iš motinos gautas imunitetas po 2-3 mėnesių išnyksta, todėl kūdikis dažnai serga įvairiomis ligomis. Šiuo periodu ypač sparčiai vyksta psichomotorinė vaiko raida – nuo visiškos naujagimio bejėgystės iki savarankiško vaikščiojimo pirmųjų gyvenimo metų pabaigoje (Raugalė ir kt., 2000).

Judesys yra vienas iš būdų, kuriuo kūdikiai ir vaikai sąveikauja su aplinka. Manoma, kad

judesys yra glaudžiai susijęs su suvokimu ir jutiminiu vystymusi. Taip pat judesys yra neatskiriama kitų mokymosi sričių dalis, tokių kaip pažinimo, komunikacijos, socialinių įgūdžių, žaidimo, judrumo ir savitarnos. Fizinis aktyvumas – viena iš būtinų gyvenimo sąlygų.

Ką tik gimusio kūdikio geriausiai išsivystę jutimai – lytėjimas, klausa ir uoslė. Tačiau oda yra pats jautriausias lytėjimo organas. Kūdikių tyrimų duomenys rodo, kad lytėjimas, judėjimas ir garsas stimuliuoja nervinius receptorius ir pagreitina nefrologinį vystymąsi. Kūdikiai greičiau

priauga svorio, pagreitėja ląsteliniai procesai, taip pat aktyviau funkcionuoja organizmo endokrininės sistemos. (Terner ir kt., 1997).

Masažo poveikiu nerviniais keliais iš odos kyla daugybė impulso srovių, kurios pasiekia

galvos smegenų žievę, tonizuoja CNS, tuo pačiu gerina jos funkciją. Jutiminis dirgiklis, kokiu yra masažas, kūdikystės amžiuje turi ypatingą reikšmę, jis veikia teigiamų emocijų ir balsinių reakcijų vystymąsi. Todėl tėvai namuose turėtų kasdien pamasažuoti savo mažylius o kartu ir fiziškai lavinti.

Mūsų centre masažo ir kineziterapijos užsiėmimų metu, mamytės galės išmokti pagrindinių masažo ir mankštos elementų, kuriuos toliau galės savarankiškai pritaikyti namuose savo mažyliams.